weterynaria i wyżywienie

Udar cieplny u psa. Wszystko co powinieneś o nim wiedzieć.

13 sierpnia 2015

Gdyby nakręcić buldozią wersję Gry o Tron główne motto brzmiałoby „Summer is coming…” 
Ta uwielbiana przez ludzi pora roku dla buldogów stanowi śmiertelne zagrożenie. Nie mają jednak Nocnej Straży, która mogłaby je obronić. Musisz to zrobić Ty buldozi rodzicu!
Przeczytaj uważnie ten wpis, by zdobyć oręż do walki z niebezpieczeństwem jakim są wysokie temperatury. Być może te kilka porad pozwoli uratować zdrowie i życie Twojego buldożka.

Wyobraź sobie, że musisz nosić futro gdy temperatura wynosi powyżej 20 stopni Celsiusza. Albo, że chodzisz boso po rozgrzanym betonie. Robi się gorąco na samą myśl prawda?
Twój pies czuje się tak przez kilka miesięcy w roku. On nie może się rozebrać (choć rasom długowłosym zalecane jest strzyżenie) ani założyć sandałów. Nie może też wyregulować temperatury ciała pocąc się, ponieważ gruczoły potowe ma tylko między opuszkami palców.
Skutecznie walczyć z przegrzaniem może jedynie ziejąc. Ta metoda, choć skuteczna, nie sprawdza się jednak w przypadku buldogów. Ich przewód nosowo-gardłowy jest zbyt krótki, by wciągane przez nie powietrze zdążyło się ochłodzić. Dlatego nawet pozornie niewysokie temperatury, mogą doprowadzić do udaru cieplnego!

upał

Jak rozpoznać udar?

Przed udarem cieplnym należy chronić wszystkie psy, jednak rasy brachycefaliczne (buldogi, mopsy, boston teriery, gryfony, shih-tzu )są nim szczególnie zagrożone. Do udaru czyli przegrzania dochodzi, gdy temperatura ciała psa osiąga 41-43 stopnie Celsiusza. Dochodzi wtedy do ścinania się białka co prowadzi do śmierci. Jeśli zaobserwujesz u swojego psa następujące objawy niezłocznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii!
-hipertermia (czyli wysoka temp. dochodząca do nawet 42*c)
-nadmierne i nienaturalne ziajanie (charakterystyczne dźwięki spowodowane opuchnięciem gardła)
-ślinotok
-przekrwione oczy (białka)
-rozkojarzenie i osłabienie
-wymioty
-drgawki

Jak uchronić psa przed udarem?

Jest wiele sposobów by uchronić psa przed udarem. Przede wszystkim:

pilnuj by cały czas miał dostęp do świeżej wody
Najlepiej wymieniaj ją kilka razy dziennie i zawsze zabieraj ze sobą gdy idziecie na spacer.
Woda nie powinna być zbyt zimna, gdyż może spowodować zapalenie gardła lub anginę.

nie wychodź gdy jest gorąco
Buldogi nie powinny chodzić na długie spacery w pełnym Słońcu. Jeśli jest bardzo gorąco nie powinny spacerować w ogóle! Wtedy możesz wyprowadzić swojego psa tylko na kilka minut by załatwił swoje potrzeby, a na krótki spacer pójdź z nim dopiero wieczorem gdy temperatura spadnie.

zasada 5 sekund
przyłóż zewnętrzną stronę dłoni do chodnika. Jeśli wytrzymasz 5 sekund to znaczy, że Twój pies nie poparzy sobie łapek podczas spaceru. Jeśli jednak nie jesteś w stanie doliczyć do 5 nie każ psu chodzić po tak rozgrzanym betonie! Wstrzymaj się ze spacerem dopóki się nie ochłodzi.
Pamiętaj też, że najbezpieczniejsze dla psich łapek jest chodzenie po trawie.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,18278962,Jedna_prosta_sztuczka_pokaze_ci__czy_jest_zbyt_goraco.html

pozwól psu odpoczywać
właściciele buldogów angielskich raczej nie mają z tym większych problemów. Ich podopieczny z reguły odpoczywają przez cały rok 😉 Jednak buldogi francuskie często są dość żywiołowe. Należy im więc ograniczać zabawę gdy na dworze jest gorąco. Możesz pochować psu zabawki. Nie reaguj też na jego zaczepki, a już na pewno Ty nie wykazuj inicjatywy i nie zachęcaj go do zabawy!

śpioch

trochę wody dla ochłody
jeśli masz możliwość wystaw psu basen. Pilnuj by woda nie była zbyt zimna, żeby nie dostał szoku termicznego. Możesz schłodzić go też w wannie lub pod prysznicem. Skuteczne są również mokre ręczniki. Połóż namoczony ręcznik/podkład na ziemi tak by pies mógł się na nim w dowolniej chwili położyć.
basen

buldog ręcznik

klimatyzacja
jeśli podróżujesz z psem autem koniecznie włącz klimatyzację, oczywiście nie ustawiając jej na najwyższy stopień. W końcu nie chodzi nam o to by zrobić lodówkę i psa zamrozić 😉 Chcemy też uniknąć szoku termicznego przy wysiadaniu z auta. Jeśli masz klimatyzację w domu również możesz ją włączyć. Jeśli nie masz może być wiatrak. Ustaw go tak by nie wiało bezpośrednio na psa.

płytki
zostaw su otwartą łazienkę. Płytki doskonale chłodzą i są często ulubionym miejscem do spania podczas upałów.

maty i kamizelki chłodzące
Są dwa rodzaje mat.
Maty poliestrowe wypełnione wełną chłodzącą należy zamoczyć na kilka minut w zimnej wodzie, a następnie delikatnie wycisnąć. Działają one ok. 48h. Gdy przestanie działać wystarczy ponownie zamoczyć ją w zimnej wodzie.
Maty z żelowym wkładem, które aktywują się pod ciężarem ciała psa. By zaczęły działać wystarczy, że psiak się na nich położy. Taka mata działa ok. 4h i „regeneruje” się gdy pies z niej wstanie. Jest to całkowicie bezpieczne rozwiązanie. Ryzyko szoku termicznego nie zachodzi ponieważ mata nigdy nie jest bardzo zimna. Osiąga maksymalnie temperaturę o 10 stopni niższą od temperatury otoczenia.
Ceny mat w zależności od modelu i rozmiaru wahają się od 112 do 350zł.
Można je kupić w zoologicznych sklepach internetowych np.
http://www.easypet.pl/cat-280.aspx
http://ipo-sklep.pl/k164,inne-maty-chlodzace.html
http://www.zootop.pl/poslania-i-koce-cat-386.aspx

Podobne działanie mają kamizelki chłodzące. Ich wielką zaletą jest fakt, że chłodzą jednocześnie plecy, boki i klatkę piersiową. A przede wszystkim działają nie tylko wtedy gdy pies leży. Jest to świetne rozwiązanie na spacery, które z taką kamizelką na pewno będą o wiele przyjemniejsze.
Ceny kamizelek to (podobnie jak w przypadku mat ) od ok. 100 do ponad 300zł.
http://www.pelna-miska.pl/pl/c/HURTTA-kamizelki-chlodzace/465
http://www.karusek.com.pl/produkt.php?prod_id=11691

kamizelka chłodząca dla psa

woda

 

Jak postępować w przypadku udaru?

Jeśli podejrzewasz, że u Twojego psa mogło dojść do przegrzania powinieneś go natychmiast ochłodzić.
Ułóż go w zacienionym, chłodnym miejscu i obłóż mokrymi ręcznikami lub nawet lodem czy mrożonkami zawiniętymi w ręcznik. Niezwłocznie skontaktuj się z weterynarzem! Pies może potrzebować specjalistycznej pomocy jak np. intubacja czy podanie kroplówki z elektrolitami.
SUROWO ZABRONIONE

Na koniec jeszcze kilka słów czego NIE robić. Mogłoby się to wydawać oczywiste jednak doniesienia o śmierci kolejnych psów pokazują, że wcale tak nie jest.
Nigdy, pod żadnym pozorem nie zostawiaj psa w samochodzie!!!
Nawet jeśli idziesz do sklepu tylko na kilka minut i zostawisz uchylone okno. Samochód nagrzewa się błyskawicznie i stanowi dla psa śmiertelną pułapkę. W słoneczny letni dzień temperatura wewnątrz samochodu może osiągnąć nawet 90 stopni!!!
pies w aucie

Jeśli widzisz psa zostawionego w samochodzie reaguj!!!
Koniecznie wezwij ochronę obiektu albo zadzwoń na numer 997 lub 112.
Gdy widzisz, że pies się słania nie wahaj się! Stłucz szybę! Masz do tego wszelkie prawo.
Jeśli mimo wszystko boisz się konsekwencji prawnych możesz nagrać telefonem całe zdarzenie.
Uratowanego psa zabierz w zacienione miejsce, polej wodą i skontaktuj się z weterynarzem.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Grazyna 13 sierpnia 2015 at 21:08

    Dziękuję!

  • Leave a Reply